1

2

3

4

Аспірантура

5

1 03 вересня 2020 року в Харківському університеті міського господарства імені О.М. Бекетова відбулася довгоочікувана подія – відкриття оновленого музею присвяченого життю та творчості Олексія Миколайовича Бекетова – академіка архітектури, видатного художника та педагога. 

Урочистий захід відвідали почесні гості:

  • І. Терехов – Перший заступник Харківського міського голови;
  • Є. Грицьков – Заступник Голови Харківської обласної державної адміністрації;
  • А. Крутова – Директор Департаменту освіти і науки Харківської обласної державної адміністрації;
  • О. Харченко – Голова наглядової ради тресту «Житлобуд-1». Почесний доктор ХНУМГ ім. О.М. Бекетова;
  • О. Острогляд – представник ПрАТ «Харківський плитковий завод»;
  • С. Радіонов – представник групи DCH;
  • Н. Карпачова – Перший уповноважений Верховної Ради України з прав людини (1998-2012 рр.);
  • В. Ковтун – Голова правління ХО НСХУ, Народний художник України, Лауреат Національної премії України ім. Т. Шевченка, Академік, професор;
  • В. Голік – Генерал-майор Служби безпеки України;
  • С. Чечельницький – Заслужений архітектор України.

Зі словами вдячності та святковими привітаннями до учасників заходу звернувся ректор університету В. Бабаєв.

Багаторічна історія нашого навчального закладу тісно пов’язана з іменем видатного зодчого, який став засновником кращих традицій архітектурної та художньої освіти.

5  6 

Збереження і дослідження Бекетовської спадщини тривають багато десятиліть. Уперше, в 1990 р. в нашому навчальному закладі було відкрито Музей академіка архітектури О.М. Бекетова, який увійшов до складу Музейного комплексу та за час свого існування став невід’ємною частиною культурно-освітнього життя університету та міста Харкова. Музей за час свого багаторічного існування неодноразово змінювався.

Окрім постійно діючої експозиції, присвяченої О.М. Бекетову, музей архітектора став справжньою платформою для дослідження архітектурного спадку видатного зодчого. Традиційно на базі музею вже два десятиліття поспіль проводяться «Бекетовські дні», заснована «Бекетовська стипендія». Проводяться науково-практичні конференції «Бекетовські читання», відкриваються тематичні та художні виставки, музичні салони, тощо.

В підготовці до святкування сторічного ювілею ХНУМГ ім. О.М. Бекетова, який відбудеться в 2022 році, уже сьогодні реалізується ціла низка знакових для університету проєктів.

В рамках Проєкту «Архітектурно-історична спадщина ХНУМГ ім. О. М. Бекетова: Збереження. Дослідження. Реконструкція. Реставрація» здійснено масштабні реставраційні роботи з відновлення пам’ятки архітектури, будівлі ХІХ ст, в якій з 1930 року розмістився ХІКГ (нині ХНУМГ).

Здійснення потужного реставраторського проєкту вдихнуло подих нового життя в стіни та зали вишуканого старовинного особняку.

Керівники проєкту – ректор В. Бабаєв, проректор В. Росоха.

Автор проєкту – архітектор-реставратор В. Новгородов.

Автор музейного проєктування – ст. викладач факультету АДОМ О. Іванов.

2 3 4

Засяяли новими фарбами старовинні інтер’єри парадного вестибюлю та сходів. Розкішний новий паркет додав затишку та елегантності. А з тим відбулося і оновлення музею Академіка архітектури Олексія Миколайовича Бекетова.

До здійснення масштабного Проєкту ХНУМГ ім. О. М. Бекетова з реконструкції та відновлення історичного простору архітектурно-історичної спадщини Університету долучилися друзі та партнери Університету.

10Щира вдячність від колективу Університету за внесок у розвиток шляхетних традицій благодійності активним учасникам проєкту: О. Ярославському – Президенту групи DCH, почесному доктору ХНУМГ ім. О.М. Бекетова; В. Шеветовському – Голові Правління ПрАТ «Харківський плитковий завод», Почесному доктору ХНУМГ ім. О. М. Бекетова: О. Харченку – Голові наглядової ради «Трест Житлобуд-1», Почесному доктору ХНУМГ ім. О.М. Бекетова.

Оновлена силами співробітників адміністративно-господарчої частини університету Іменна Зала Урочистестей прикрашена художніми творами В. Ковтуна – Народного художника України, Лауреата Національної премії України ім. Т. Шевченка. У виконанні митця було створено триптих «Панорама Бекетовських будівель на площі Конституції в м. Харкові» та портрет Олексія Миколайовича Бекетова за мотивами відомої картини харківського художника М. Р. Пестрикова, що зберігається в колекції Харківського художнього музею.

Під час заходу директор музейного комплексу Т. Єлісеєва зустріла гостей вітальним словом та презентувала здобутки та результати проєкту «Архітектурно-історичної спадщини ХНУМГ Ім. О.М. Бекетова: Збереження. Дослідження. Реконструкція. Реставрація». Після доповіді гості були запрошені до оновленого музею О.М. Бекетова.

З екскурсом-презентацією в оновленому залі музею виступила на заході екскурсовод музейного комплексу Ю. Білас. В презентації були представлені основні віхи життя та творчості Олексія Миколайовича Бекетова та розкрита актуальність збереження бекетовського спадку. По завершенню презентації екскурсовод познайомила відвідувачів з сучасною експозицією оновленої музейної зали.

7 8 9 

Основою оновленої експозиції музею О.М. Бекетова стали чисельні ілюстрації документів, родинні світлини, унікальні книги з бібліотеки архітектора. Експозиція створена у співдружності з родиною нащадків архітектора Рофе–Бекетовими та з колективом ЦДНТА України (директор М. Балишев). Кропітке створення експозиції повною мірою розкривають особистість архітектора для відвідувачів музею (автор оновленої експозиції – завідувач музейними фондами Т. Лобинцева). Справжньою перлиною оновленої експозиції стала інсталяція робочого куточку архітектора. Втіленню цієї ідеї сприяло натхнення старовинними світлинами, на яких зображено особистий кабінет О.М. Бекетова.

Оновлена музейна зала стала втіленням поєднання класики і сучасності, особистого простору, і водночас прогресивної платформи для виховання молодого покоління студентів. Завдяки сучасному оснащенню зали і використанням мультимедійних технологій наші відвідувачі мають змогу познайомитися детальніше з життям та творчістю Олексія Миколайовича Бекетова. Інтерактивні карти, презентації, відеоролики, реалізовані та нереалізовані проекти архітектора, сімейні світлини, та багато іншого демонструється відвідувачам в інтерактивному медійному просторі музею.

По завершенню екскурсії відвідувачі були запрошені до зали урочистостей імені О.М. Бекетова на перегляд відеофільму «Кращі традиції університету». У фільмі продемонстровано весь процес відновлення архітектурно-історичного спадку університету та процес створення оновленого музею О.М. Бекетова зусиллями колективу адміністративно-господарчої частини університету та усіх причетних до реалізації давньої мрії.

Після перегляду відеофільму своїми враженнями про відкриття музею виступили Ігор Олександрович Терехов, Євген Володимирович Грицьков, Ніна Іванівна Карпачова, Олександр Михайлович Харченко та інші. Всі гості отримали знакові подарунки університету: Буклети присвячені заходу та збірку «Спадщина університету: Історія. Освіта. Наука. Культура. Особистість. Матеріали V Всеукраїнської науково-практичної конференції». Усі причетні до реалізації проєкту з оновлення музею О.М. Бекетова були нагороджені іміджевою відзнакою Музейного комплексу.

Відкриття оновленого музею Академіка архітектури О.М. Бекетова стало новим етапом в діяльності музейного комплексу та Університету!