1Минулої суботи, 20 жовтня, у ХНУМГ ім. О. М. Бекетова відбувся ХІІ міський турнір юних винахідників і раціоналізаторів для учнів 9-11 класів закладів загальної середньої освіти. Оргкомітет турніру очолили О. І. Деменко (голова оргкомітету, директор Департаменту освіти Харківської міської ради) і А. Ю. Старостіна (заступник голови оргкомітету, кандидат технічних наук, начальник науково-дослідної частини ХНУМГ ім. О. М. Бекетова), а до його складу ввійшли представники Департаменту освіти і представник нашого університету – Д. В. Тугай, доктор технічних наук, завідувач кафедри альтернативної електроенергетики та електротехніки.

У турнірі взяли участь 12 районних команд зі своїми власними ідеями та винаходами. Деякі з проектів були настільки цікавими, що безсумнівно заслуговують на практичне втілення.

«Індикатор втоми», «Вимикач праски», «Велогенератор», «Сигналізатор небезпеки», «Сучасне вогниво» – ось такі незвичні пристрої пропонували до обговорення учасники турніру. А ще…

Треба видалити з саду дерево у такий спосіб, аби не завдати шкоди іншим насадженням? Скористуйтеся пристроєм «Спилювання дерев». Вкрай необхідно евакуювати людей з верхніх поверхів будинку? До ваших послуг розробка «Аварійний спуск». Школярі винайшли навіть пристрій для консервації, який би дозволяв отримувати сигнал про те, що певна банку готова «скинути» з себе кришку! І це далеко не всі побутові новації, що були запропоновані на розгляд професійного журі.

Поки члени журі вирішували долю призових місць, юні винахідники – втомлені, але зацікавлені, – курсували університетом за чотирма різними маршрутами, знайомлячись із лабораторіями, спорткомплексом, ЦТТ «Мегаполіс». Щоправда чекати на вердикт довелося ще довго навіть після завершення екскурсій – адже рішення давалося суддям дуже нелегко: учасники турніру йшли, так би мовити, ніздря в ніздрю.

Переможцем турніру стала збірна команда Шевченківського району «Спектр» (школа № 150 та ліцей № 89).

Другу позицію посіли три учасники: два від Шевченківського району (загалом цей район презентували чотири команди) – команда Харківської гімназії № 47 Шевченківського району та збірна команда Шевченківського району «Сяйво» (ліцей № 89 та гімназія № 116), а також збірна команда Київського району (гімназія № 55, школи № 52, № 164 і № 166 «Вертикаль»).

А дипломи ІІІ ступеню отримали збірна команда Московського району «Вектор» (школи № 122 і № 156) та збірна команда Новобаварського району (гімназії № 39, № 65, школи № 162, № 137, № 153).

В особистому заліку лідером став Михайло Селіхов (гімназія № 47). Другу позицію розділили Дмитро Задорожний (школа № 150) і Кирило Цвєтков (гімназія № 47). Третій результат показали четверо учнів: Георгій Чантурія (школа № 122), Мирослава Козлова (школа № 126), Богдан Ткаченко (школа № 166 «Вертикаль») та Андрій Хлєбніков (школа № 119).

Процедура нагородження виявилася дуже емоційною: адже учасники турніру, які у змаганні продемонстрували недитячий рівень мислення та власних розробок, все ж таки залишались дітьми – безпосередніми і вразливими. Бурхлива радість переможців межувала з розчаруванням тих, хто цього разу виявився слабкішим за суперників.

Тим не менш, питома вага позитивних емоцій загалом була більше. Турнір завершився, але для переможців все тільки починається: вони представлятимуть Харків на всеукраїнському турнірі, який відбудеться в Києві 4-9 листопада.

Банер виборів

Баннер Довідника 2018